+420 605 554 554
info@roubenky-horniudoli.cz

Zlaté Hory

Zlaté Hory (dříve Cukmantl, německy Zuckmantel, polsky Złote Góry, slezsky Cukmantel, Złote Gůry, latinsky Cucmantel) jsou slezské město ležící na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem na Zlatém potoce. Z města vede lokální železniční trať, která se v Mikulovicích napojuje na trať do Jeseníku. Zlaté Hory tvoří přirozené centrum mikroregionu Zlatohorsko.

K hlavním památkám Zlatých Hor patří Městské muzeum a Radnice. V okolí Zlatých Hor se nacházejí zříceniny středověkých hradů, které od 2. poloviny 13. století chránily hranici opavského vévodství. Jsou to: Edelštejn, Leuchtenštejn a Koberštejn. Ve Zlatých Horách je významná dětská léčebna Edel respiračních onemocnění s krásným areálem a přilehlým parkem s dětským hřištěm a "tělocvičnou pod širým nebem", kde se každoročně konají umělecká sympózia. Je zde také nejčistší vzduch v celé ČR.

Město je rovněž známé těžbou zlata. S tím souvisí skanzen Zlatorudné mlýny, pořádání mistrovství světa v rýžování zlata a každoroční pořádání mistrovství o pohár starosty města. Zlaté Hory jsou také významné poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné a křížovou cestou. Na vrcholu Biskupské Kupy (890 m n.m.) na hranicích s Polskem se nalézá stejnojmenná rozhledna s výhledem na Zlatohorskou vrchovinu a masiv Jeseníků. Směrem k vrcholu Příčné Hory se nalézá sjezdovka s 1350 m dlouhou čtyřsedačkovou lanovkou - v zimě významné zimní centrum Ski Areál Příčná (dříve Bohemaland).

Součástí města Zlaté Hory jsou i osady Dolní Údolí a Horní Údolí a nejvýše posazená osada v Jeseníkách Rejvízse svou specifickou architekturou, Mechovým jezírkem a objevenou Lurdskou jeskyní.

Více info o Zlatých Horách najdete zde: http://zlatehory.cz 


Nejdůležitější turistické zajímavosti Zlatých Hor:

 • Městské Muzeum
 • Hornický Skanzen - Zlatorudné Mlýny
 • Naučná stezka Ztracených Štol
 • Rozhledna Biskupská Kupa
 • Lyžařský areál Příčná
 • Poutní místo Panny Marie Pomocné
 • Zříceniny středověkých hradů: Edelštejn, Leuchtenštejn a Koberštejn
 • Sanatorium Edel
 • Zlatohorská Hornická naučná stezka
 • Údolská hornická naučná stezka
 • Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku
 • Lurdská jeskyně na Rejvízu

Horní Údolí

Hornická osada Horní Údolí vznikla na přelomu 13. a 14. století kvůli objevení zlata v masivu Příčné hory. Vyráběli se zde první zlaté biskupské peníze. Významným rodákem je sochař Bernard Kutzer. V místech starého hornického hřbitova byla v roce 1848 postavena kamenná mohyla zasvěcená sv. Rochovi, jako vděk za konec hladových let způsobených bramborovým morem. Kamenný kostel sv. Jana Křtitele byl dostavěn v roce 1888 a dnes je nově zrekonstruován. Před hřbitovem stojí pískovcová socha sv. Floriána. Roku 1922 byl postaven kamenný pomník obětem 1. světové války. Před 2. světovou válkou mělo Horní Údolí většinu obyvatel německé národnosti. Po roce 1945 došlo k vysídlení původního obyvatelstva a do prázdných stavení přicházeli od roku 1949 řečtí emigranti. 

V dnešní době Horní Údolí se svými malebnými chalupami slouží rekreačním účelům. V zimní sezóně jsou k dispozici 2 lyžařské vleky, upravovaná běžkařská trať Rejvíz – Nad Horním Údolím – Prameny Opavice – Zlaté Hory. Nejstarší důlní revír mapuje místní naučná hornická stezka. Zajímavostí je středověký smírčí kříž, Táborské skály (935 m n.m.) s vyhlídkou na Jeseníky a nedaleká zřícenina strážního hradu Koberštejna.


Dolní Údolí

První písemná zmínka o Dolním Údolí pochází z roku 1337. V roce 1819 byl postaven dřevěný kostel sv. Acháce. Kdysi zde byla železárna a pivovar. Za druhé světové války se zde vyráběly granáty a miny pro Říši. V červenci 1903 postihla obec ničivá povodeň. V roce 1912 byl vedle školy postaven kostel nový, rovněž zasvěcen sv. Acháci. (oltář zhotovil akademický sochař Josef Obeth). Při dokončení stavby nové silnice z Dolního Údolí na Rejvíz v roce 1926 bylo v zatáčce s odbočkou na Ondřejovice zbudováno dřevěné odpočívadlo zvané Hříbek. Po roce 1945 dochází k odsunu zdejších obyvatel. V září roku 1953 havaroval nedaleko Hříbku letoun Jak-23 polského letectva. 

Po roce 2000 byl za velkých nákladů opraven a uveden do provozu Hotýlek U Pekina (do roku 1930 pivovar). V roce 2004 byl zrekonstruován Penzion V Gruntě. Za oběma těmito penziony je v zimních měsících v provozu lyžařský vlek. V současnosti je Dolní Údolí oblíbeným cílem turistů. Málo známé pásmo starých dolů na železo mapuje místní hornická naučná stezka.

 

Více info o Horním a Dolním Údolí najdete zde: https://dolniudoli.webnode.cz


Rejvíz

Rejvíz je nejvýše položená horská osada a přírodní rezervace v oblasti Hrubého Jeseníku. Je součástí města Zlaté Hory a leží cca 8 km od Jeseníku. Dnes je to především rekreační oblast. Přírodní rezervace Rejvíz je pak známá svým rašeliništěm a Velkým a malým mechovým jezírkem hojně navštěvovaným turisty pro svoji romantickou nádheru uprostřed náhorní plošiny Jeseníků.

 

Více info o Rejvízu najdete zde: http://rejviz.infoNovinky

Venkovní koupací sudy

Milí hosté, v ceně ubytování nabízíme 2 venkovní koupací sudy. Můžete se zrelaxovat za každého počasí, a to jak v létě, tak i v zimě. Stačí jen dát dopředu vědět, abychom Vám sud mohli připravit.

Aktuality | 14. 01. 2021

NOVINKA! Projížďky na koních

Vážení hosté, připravili jsme pro Vás novinku pro aktivní trávení volného času! Od teď si můžete objednat projížďku na koních v malebném okolí Roubenek. Můžete se projet do lesa, nad řeku, na Zlatokopecký skanzen a další trasy v našem Údolí. Projížďky jsou vhodné, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé jezdce a milovníky koní. V případě zájmu volejte na +420 605 554 554. Vřele doporučujeme :)

Aktuality | 09. 11. 2020

Všechny aktuality

Guestbook

Všechny příspěvky